امروزه گشت و گذار در دنیای اینترنت با تلفن همراه به شدت رونق گرفته و همه کاربران در تلاشند که بتوانند کارهای خود را با تلفن همراه خود انجام دهند.

اگر شما سایتی را با مرورگر وب تلفن همراه خود باز کنید و ابعاد سایت متناسب با صفحه نمایش تلفن همراه شما باشد، آنگاه میگوییم این سایت دارای ویژگی موبایل فرندلی (Mobile Friendly) است.

حال ممکن است ذهن شما درگیر سوالاتی شود…

موبایل فرندلی چیست ؟

استفاده از این تکنولوژی چه فایده ای دارد ؟

چگونه متوجه شویم که سایتمان موبایل فرندلی است؟

موبایل فرندلی چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

چطور سایت خود را موبایل فرندلی کنیم؟

برای پاسخ به سوالات بالا با توکاپس همراه باشید…

موبایل فرندلی یا دوستار موبایل

برنامه نویسان ما سایت را به گونه ای طراحی میکنند که محدودیت های رزولوشن سایت ها را از بین برده و سازگاری آن ها را با انواع دستگاه های دیجیتال بیشتر میکنند.

شما توسط این تکنولوژی میتوانید محیط سایتتان را با رفتار بسیاری از کاربران هماهنگ کنید. منظور از هماهنگی با رفتار کاربران سایت این است که کاربر بتواند به راحتی با محیط سایت ارتباط بگیرد و اطلاعات لازم را بدست آورد.

قرار گرفتن منو سایت در جایگاه مناسب، دسترسی راحت به منو ها و صفحات و خوانا بودن متن از نظر ریز و درشت بودن، از ویژگی های سایتی است که دارای طراحی موبایل فرندلی گونه میباشد.

ویژگی موبایل فرندلی سایت با طراحی ریسپانسیو سایت

یکی از تکنولوژی های موبایل فرندلی، تکنولوژی طراحی ریسپانسیو سایت یا همان تکنولوژی ریسپانسیو است. سایتی که از این تکنولوژی پیروی کند اصطلاحا میگویند، این سایت موبایل فرندلی(Mobile Friendly) است. گوگل الگوریتمی را با نام موبایل فرندلی معرفی کرد. با معرفی آپدیت جدید این الگوریتم، سایت هایی که از این تکنولوژی پیروی نمیکنند، جایگاه خود را در رتبه بندی گوگل از دست میدهند یا به عبارتی رتبه کمتری در گوگل بدست می آورند. اما در مقابل سایت هایی که از این تکنولوژی پیروی کنند جایگاه بالاتری بدست می آورد.

موبایل فرندلی چه تاثیری بر سئو سایت میگذارد؟

سال ها پیش که ویژگی موبایل فرندلی پا به عرصه دنیای دیجیتال و تکنولوژی گذاشت، تنها سایت های بزرگ و همین طور برنامه نویسانی که میخواستند نسبت به دیگران متمایز باشند از این ویژگی در پروژه های طراحی سایت خود، بهرمند بودند. اما از سال ۲۰۱۵ گوگل به معرفی الگوریتم موبایل فرندلی پرداخت. این الگوریتم را با نام الگوریتم موبایل گدون (Mobilegeddon)  میشناسند، پرداخت. این الگوریتم برنامه نویسان را موظف به طراحی سایت با توجه به الگوریتم موبایل فرندلی کرد. بعدها با معرفی الگوریتم Mobile First index به برنامه نویسان نشان داد که طراحی سایت براساس ابعاد صفحه نمایش تلفن همراه اهمیت بسیار بالایی دارد. همان طور که از نام این الگوریتم پیداست، اول سایت هایی که این طراحی را دارا باشند ایندکس میشوند.

چگونه سایت خود را با الگوریتم موبایل فرندلی هماهنگ کنیم؟

تبدیل نسخه دسکتاپ یک سایت به نسخه موبایل با روش های مختلفی انجام پذیر است. اما به طور کلی سه روش اصلی برای بهینه کردن سایت و ارائه نسخه موبایل آن موجود است:

۱- روش منسوخ شده آدرس دهی متفاوت برای تلفن همراه و PC

شما توسط این روش برای هر نوع دستگاه یک آدرس جدا ارائه میکنید و سایت با شناسایی دستگاه شما، شما را به نسخه مربوطه ارجاع میدهد. این بدین منظور است که شما دو نسخه مجزا سایت برای موبایل و PC طراحی میکنید. دو صفحه با آدرس متفاوت، سرعت ایندکس را کاهش میدهد. همان طور که گفته شد این روش منسوخ شده است. در این روش آدرس سایت برای نمایش در تلفن همراه به صورت www.m.tokapps.ir می باشد.

۲- استفاده از تکنولوژی Daynamic Serving

یکی دیگر از روش هایی که به ویژگی موبایل فرندلی پرداخته است، استفاده از تکنولوژی Daynamic Serving است. برخلاف روش قبل که آدرس سایت متفاوت بود، در این روش آدرس سایت یکسان است اما کدنویسی آن ها متفاوت است. سرور شما بعد از تشخیص نوع دستگاه، سایت را با ابعاد متناسب با دستگاه شما نمایش میدهد. طراحی اختصاصی برای هر نوع دستگاه توسط این تکنولوژی انجام میشود. شما میتوانید محیط کاملا متفاوتی با محیط سایت خود در دسکتاپ داشته باشید. از نقطه ضعف های این روش هزینه بالا این تکنولوژی است.

۳- تکنولوژی طراحی ریسپانسیو

در این تکنولوژی راهکار متفاوتی را نسبت به روش های قبلی تجربه میکنید. در روش Daynamic Serving کد نویسی مجزایی را برای نسخه دسکتاپ و تلفن همراه داشتیم اما در روش طراحی ریسپانسیو آدرس و کد ها یکسان میباشد. در این روش توسط دستورات و کد های CSS سایت را به قالب مورد نظر برای تلفن همراه تبدیل میکنیم. به صرفه ترین روش برای رسیدن به ویژگی موبایل فرندلی، تکنولوژی طراحی ریسپانسیو است که توسط گوگل نیز توصیه شده است.

مزایای موبایل فرندلی بودن سایت

  1. سایتی که از ویژگی موبایل فرندلی بهره مند باشد، کاربرپسند تر است. هر چه طراحی ریسپانسیو سایت به درستی و با دقت بیشتر انجام شود، به رفتار کاربران در اینترنت نزدیکتر میشود.
  2. وقتی که کاربران اینترنتی بتواند با تلفن همراه که در دسترس ترین وسیله ممکن به آن هاست، به راحتی وارد سایت شما شوند، بازدید از سایت شما بیشتر میشود. افزایش آمار بازدیدکنندگان نتایج بسیار خوبی را با خود به همراه دارد و تاثیر آن روی سئو بزرگترین نتیجه مثبت موبایل فرندلی بودن سایت است.
  3. رفع محدودیت سایت برای بازدیدکنندگان با سایر دستگاه های دیجیتال. از این طریق کاربران اینترنتی میتواند سایت شما را در دستگاه هایی مانند تبلت، صفحه نمایش خودرو، تلفن همراه در هر نوع سایز نمایشگر و … مشاهده کنند و از سایت شما بهره مند شوند.
  4. دسترسی به سایت شما راحت تر می شود. با داشتن این ویژگی کاربران می توانند با هر دستگاهی، در هر مکان به سایت شما دسترسی داشته باشند.

ابزار های گوگل برای تست ویژگی موبایل فرندلی(mobile friendly)

گوگل ابزار های زیادی را برای تست این ویژگی قرار داده است. هر کدام از این ویژگی ها اطلاعات دقیقی از میزان بهینه بودن سرعت سایت و رفتار ریسپانسیو آن به شما میدهد. همین طور اطلاعاتی که به شما کمک میکند به استاندارد های موبایل فرندلی نزدیکتر شوید.

ابزار Page Speed Insights

این ابزار توسط گوگل ارائه شده است. اصلی ترین وظیفه این ابزار همان طور که از اسم آن پیداست، وقتی که شما آدرس سایتتان را در فیلد جست و جو این ابزار وارد میکنید، بعد از آنالیز، اطلاعاتی را به شما میدهد. شما میتوانید نوع رفتار سایتتان در قالب مرورگر تلفن همراه بررسی کنید. علاوه بر این ها، راهکار هایی را به شما پیشنهاد میدهد که توسط آن میتوانید به بهبود عملکرد طراحی ریسپانسیو ساییتان کمک کنید و آن را به استاندارد های موبایل فرندلی (mobile friendly) نزدیکتر کنید. از دیگر ویژگی های این ابزار نشان دادن مقدار سرعت بارگزاری سایت شماست و در کنار این ویژگی راهکار هایی را به شما نشان داده است تا بتوانید این سرعت را به مقداری برسانید که متناسب با گوگل باشد.

برای دسترسی به این ابزار روی اینجا کلیک کنید

ابزار Mobile-Friendly test

همان طور که از اسم این ابزار پیداست، رفتار موبایل فرندلی سایتتان را مورد تست قرار میدهد. این ابزار ویژگی های Page Speed Insights را نیز داراست با این تفاوت که بیشتر امکانات این ابزار در حوزه موبایل فرندلی (mobile friendly) است.

برای دسترسی به این ابزار روی اینجا کلیک کنید

کلام آخر

با اندکی توجه به اطراف خود، متوجه میشوید مردم بیشتر وقت خودشون رو در دنیا مجازی با تلفن همراه میگذرانند. پیشرفت تکنولوژی در حوزه اینترنت تلفن همراه و وجود شبکه های اینترنتی ۳G، ۴Gو ۵G و سازگاری تلفن های همراه با این شبکه های اینترنت باعث شد که مردم را راغب به استفاده از اینترنت در تلفن همراه کرده است. اگر تا به امروز توجهی به ویژگی موبایل فرندلی سایت نداشته اید بهتر است سریعا از طریق سایت ها یا شرکت های ارائه دهنده این سرویس، خود را برای آینده ای نزدیک که در آن ۸۰ درصد جستجوها از طریق موبایل انجام میشود آماده کنید.

شما میتوانید طراحی ریسپانسیو سایت خود را به تیم طراحی سایت توکاپس بسپارید.

بهترین ها را با ما تجربه کنید…

از اینکه زمان خود برای مطالعه این مقاله گذاشته اید سپاسگذاریم.


سید مجتبی پورموسوی

متولد شامگاه آخرین روز اولین ماه تابستان سال یک هزار و سیصد و هفتاد و سه در شهر تاریخی نیشابور... دانشجوی رشته نرم افزار دانشگاه دامغان

1 دیدگاه

حمیدرضا آیتی · آوریل 13, 2019 در 3:21 ب.ظ

موبایل فرندلی در وبسایت مهم است چون در دنیای امروزه همه بیشتر از طریق موبایل کار ها را انجام میدهند .
ممنون از مقاله شما .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *