با نگاهی ساده به زندگی روزمره خود، متوجه می شویم که تقریبا برای رفع هر مشکل و نیازی، به سراغ گوگل می رویم. گوگل تقریبا زندگی همه ما را به خودش وابسته کرده است و جزئی از زندگی ما شده است. اگر سوالی برایمان پیش بیاید به هر طریقی جستجو می کنیم تا به جواب برسیم. امروزه گوگل این توانایی را پیدا کرده است که به همه سوالاتمان به درستی پاسخ دهد و این مورد مهم است تا بررسی کنیم که سئو چیست و چگونه می توانیم سئو کنیم. در این مقاله از توکاپس قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

سئو چیست؟

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو، ترافیک سایت که شما از طریق موتورهای جستجو دریافت می کنید را افزایش می دهد.
به زبان ساده تر می توان گفت، سئو یعنی کارهایی که انجام می دهید تا وب سایت شما با کلمات کلیدی خاصی در رتبه گوگل در صفحات بالاتری قرار گیرد و رتبه سایت را بهبود ببخشد.

سئو چگونه عمل می کند؟

زمانی که سوال یا نیاز خود را در نوار جستجوی گوگل سرچ می کنید مشاهده می کنید که در زمان کوتاهی هزاران سایت در زمینه مربوطه نمایش داده می شود. شاید تنها چند سایت اولیه نظر شما را جلب کند و بقیه نتایج معمولا از اهمیت کمتری برخوردار هستند.

فاکتورهایی بسیاری برای سئو و بهبود رتبه و کیفیت صفحات وب وجود دارند که با بهینه سازی آن ها می توان رتبه بهتری در نتایج جستجو به دست آورد.این فاکتورها به دو بخش کلی درون سایتی و برون سایتی تقسیم می شوند:

سئو درون سایتی

سئو درون سایتی یا On-Site SEO بخش مهم بهینه سازی است که در ابتدا باید به طور کامل و اصولی انجام شود تا بهینه سازی برون سایتی راحتتر انجام شود. سئو On-Site شامل بهینه سازی مجموعه کارهایی است که به طور مستقیم از درون وب سایت قابل کنترل هستند. این فاکتورها موارد زیر را شامل می شود:

عنوان ها و زیر عنوان های مناسب برای محتوای خود انتخاب کنید.
متا تگ ها را به درستی تعریف کنید.
محتوای بهینه و موثر منتشر کنید.
URLهای استاندارد بنویسید.
ساختار HTML را استاندارد بنویسید.
استفاده از attribute های مناسب در تگ های HTML، در سئو بسار تاثیرگذار است.
ارتباط لینکی صفحات داخلی سایت، کاربر را در سایت شما بیشتر نگه می دارد.
دسترسی آسان به تمام بخش های وب سایت را مهیا کنید.
سرعت لود مناسب صفحات تاثیر زیادی دارد.
طراحی واکنشگرا که در سال ۲۰۱۸ نکته بسیار مهمی در سئو سایت است. سایت را باید طوری طراحی کنید که در اندازه صفحات مختلف به درستی قابل نمایش باشد.

سئو برون سایتی

سئو برون سایتی یا Off-Site ازاهمیت ویژه ای برخوردار است. البته به شرطی که قبل از آن، مرحله اول را به خوبی انجام داده باشید. سئو Off-Site شامل مجموعه کارهایی است که خارج از یک وب سایت انجام می شود. تمام کارهایی که باعث می شود گوگل به وب سایت شما بیشتر اعتماد کند و امتیاز بیشتری به شما بدهد.

مهم ترین و اصلی ترین فعالیتی که در این زمینه انجام می شود لینک سازی است. به این صورت که هر لینک خارجی از سایر وب سایت ها برای سایت شما یک امتیاز محسوب می شود که به آن اصطلاحا بک لینک می گویند. هر چه تعداد بک لینک ها بیشتر باشد رتبه بهتری خواهید داشت و از نظر گوگل شما اعتبار خوبی دارید.
البته این موضوع را در نظر داشته باشید که همه رای ها ارزش یکسانی برای شما ندارند. یک بک لینک می تواند کاملا بی اثر باشد، می توان این طور توضیح داد که یک لینک از یک وب سایت معتبر ارزش بیشتری برای شما دارد. به طور کلی هر چه سایت معتبرتر باشد، امتیاز و رتبه شما نیز بیشتر می شود.


غلامرضا بهشتیان

من غلامرضا بهشتیان، عاشق نوشتن مقاله های مفید در حوزه ی وب هستم. امیدوارم مقالات نوشته شده نظر شما خوانندگان عزیز را جلب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *