فناوری ADSL

فناوری dial-up، اون صدای گوش خراش و آشنایی که باید انتظارشو میکشیدم تا اتصالمون به اینترنت برقرار شود. این پایان ماجرا نیست، حال باید مدتی را منتظر بمانیم که صفحه گوگل برایمان باز شود. حالا فناوری ADSL که در مقابل DIAL-UP بسیار خوش درخشید.

حال سوال اینجاست…

فناوری ADSL چیست ؟

فناوری ADSL  چه مزیت ها و معایبی دارد ؟

فناوری ADSL چگونه کار میکند ؟

در فناوری ADSL  از چه تجهیزاتی استفاده شده است ؟

با توکاپس همراه باشید …

فناوری ADSL چیست ؟

 • Asymmetric-DSL که واژه کامل ADSL است، به معنای نامتقارن‌، ‌یکی از فناوری های رده‌ xDSL است.
 • DSL یا خطوط اشتراک دیجیتالی که فناوری ADSL زیرمجموعه آن است، ‌با استفاده از کابلهای تلفن معمولی، ‌امکان بهره‌گیری از سرعت بالا را برای اتصال به اینترنت فراهم می‌کند.‌
 • DSL امکانات و روش‌های گوناگونی برای مصرف های خانگی فراهم می‌کند که مناسب‌ترین آنها روش خطوط دیجیتال نامتقارن یعنی فناوری ADSL است.

چه دلیلی باعث شده است که زمان اتصال به اینترنت، خط های تلفن اشغال نمیشود ؟

در فناوری ADSL از نوع خاصی مدولاسیون(منظور از فرایند مدولاسیون، سوارکردن سیگنال پیام بر روی یک سیگنال دیگر با فرکانس بالاتر) استفاده میشود. پهنای باندی که  برروی کابل تلفن به باندهای فرکانسی متفاوتی تقسیم شده است، هر سیگنال فرکانسی شامل صوت، ارسال و دریافت داده‌های دیجیتالی است که در یک باند ایجاد میشود یعنی همزمان شما میتوانید مکالمه تلفنی داشته باشید و به اینترنت هم متصل باشید و استفاده کنید.

چه تفاوتی بین سرعت دریافت داده با سرعت ارسال آن در فناوری ADSL وجود دارد ؟

در بالاترین سطح تئوری در فناوری ADSL امکان دریافت اطلاعات (دانلود) با سرعتی در ‌حدود ‌‌۸ مگابیت بر ثانیه است.

شرایط ارسال داده‌ (آپلود) نیز با سرعتی معادل ‌۶۴۰ مگابیت بر ثانیه فراهم می‌شود. دقیقا بدین‌خاطر از‌‌ ADSL با نام نامتقارن یاد می‌شود.

فناوری ADSL چه مزیت هایی دارد ؟

بعد از فناوری DIAL-UP که سرعت بسیار پایین و نوع اتصال آن به گونه ای است که باید منتظر ارتباط با مرکز بمانیم، فناوری ADSL پا به عرصه تکنولوژی کشورمان گذاشت و اتصال به اینترنت بسیار راحت شد. حال میخواهیم به چند مورد از مزیت های این فناوری بپردازیم:

 • فناوری ADSL با بهره‌گیری از خطوط تلفن خانگی و شبکه ارتباطی مخابرات اتصال ما را به اینترنت ایجاد میکند و در نتیجه نیازی به سیم‌کشی و تجهیزات جدید مخابراتی نیست.
 • عدم اشغال خط تلفن هنگام اتصال به اینترنت برخلاف فناوری dial-up
 • هزینه کم در نصب و راه‌اندازی و خرید تجهیزات
 • کاهش هزینه و عدم نیاز به تجهیزات اضافی برای کاربران خانگی در استفاده از اینترنت و راه اندازی آسان و سریع.( البته وجود یک عدد دستگاه مودم برای برقراری ارتباط بین  کامپیوتر و مرکز سرویس دهی از اوجب واجبات است 🙂 )

بزرگترین مزیت فناوری ADSL نسبت بهDIAL-UP

 در استفاده از اینترنت با فناوری‌ ADSL از ‌Dial up و شماره‌گیری و انتظار برای اتصال یا قطع ارتباط خبری نخواهد بود‌ و شما بصورت دائمی با مرکز‌‌ISP و در نهایت شبکه اینترنت متصل خواهید بود. با روشن کردن کامپیوتر خود اتصال شما به اینترنت برقرار می‌شود.

فناوری ADSL چه معایبی دارد ؟

حالا بعد از کلی تعریف بهتره ببینیم این فناوری ADSL که انقلابی در بین کاربران اینترنتی دهه ۶۰ و ۷۰ ایجاد کرد چه معایبی داره :

 • در فناوری‌های ‌‌DSL کیفیت و ‌سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان کاربر مشترک با مرکز تلفن ارائه خدماتDSL دارد. هرچقدر مشترک از مرکز تلفن مسافت دورتری داشته باشد به همان نسبت از سرعت و کیفیت پایین‌تری برخوردار خواهد بود. در مسافت‌های بالاتر از ۵ ‌‌کیلومتر عملا ارائه سرویس اینترنت پر سرعت امکانپذیر نیست.
 • عدم تقارن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات درADSL نیز برای شرکت‌ها و سازمان‌ های بزرگ مشکل ساز خواهد شد.
 • ضعیف و فرسوده بودن زیربنای ارتباطی مخابراتی و عمدتا عمر بالای خطوط تلفن که تاثیر مستقیمی بر کیفیت و سرعت خدمات‌ADSL خواهند داشت.

فناوری ADSL چگونه کار میکند ؟

زوج سیم مسی تلفن شهری  از فرکانسی بین ۰ تا ۲ مگاهرتز پشتیبانی میکند. تلفن ثابتی که در منازل ما وجود دارد به طور کلی از ۴ کیلوهرتز آن استفاده میکند. درنتیجه مابقی آن بلااستفاده میماند. فناوری ADSL با‌ بکار‌گیری‌ تکنولوژیهای‌ مدولاسیون‌‌ تقسیم فرکانسی و فشرده سازی اطلاعات‌‌‌‌ شرایطی رو ایجاد کردند که سیستم شماره‌گیری تلفن بتواند از پهنای باند ‌‌۴ ‌کیلوهرتز خود استفاده کند و مابقی باند فرکانسی آزاد برای اتصال به اینترنت باشد و تبادل اطلاعات میان کاربر و مرکز خدمات‌ ADSL برقرار شود.

دو استاندارد تقسیم سیگنال DTM و CAP

سازندگان تجهیزات فناوری ADSL از دو استاندارد جهت تقسیم سیگنال ها استفاده میکنند :

DTM: تقسیم‌کردن پهنای‌باند به ‌‌۲۴۷ ‌کانال مجزا و اختصاص کانال‌هایی برای دریافت و ارسال داده‌‌‌. این استاندارد در فناوری ADSL باعث انعطاف‌پذیری بیشتری در کیفیت سرویس می شود. ولی در عوض پیاده‌ سازی به مراتب پیچیده‌ تری دارد.

CAP: استاندارد قدیمی‌ CAP با تقسیم کردن تمام پهنای‌ باند به سه بخش مجزا، به مکالمات تلفنی باند صفر تا ‌۴ کیلو هرتز را اختصاص می‌دهد و برای ارسال‌ داده محدوده ‌‌۲۵ تا ‌‌۱۶۰ کیلوهرتز استفاده شده و دریافت اطلاعات از باند ‌‌۲۴۰ کیلوهرتز به بالا صورت خواهد گرفت. بنابراین در نهایت این شیوه از سه کانال مجزا استفاده می‌کند.

در فناوری ADSL از چه تجهیزاتی استفاده میشود؟

فارغ از تجهیزات مخابراتی، در فناوری ADSL از دو دستگاه خاص استفاده میشود:

 1. مودم های DSL :

که در خانه یا محل کار یا هر کجا که بخواهید از طریق این فناوری وارد دنیای اینترنت شوید باید یک عدد از این مودم ها داشته باشید. وظیفه این دستگاه برقراری اتصال و ارتباط کامپیوتر، موبایل و هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت داشته باشند، با اینترنتی که توسط فناوری ADSL فراهم میشود، می باشد.

 1. دستگاه DSLAM (DSL Access Multiplexer) :

که باید در مکانی که قرار است به شما سرویس اینترنت بدهد، استفاده شود. از وظایف این دستگاه این است که اتصالات یا همان سیم هایی که از مشترکین می آید را دریافت کند و آن ها را به یک تک سیم با ظرفیت بالا برای ارسال بر روی اینترنت تبدیل کند.

این دستگاهی که در فناوری ADSL استفاده میشود، دارای انعطاف لازم برای استفاده از خطوط مختلف DSL و پروتکل های مختلف و همین طور مدولاسیون های مختلف می باشد.

دستگاه DSLAM

فناوری ADSL2 و ADSL2+

فناوری ‌ADSL تحولی عظیم و یک نقطه‌عطف در صنعت ارتباطات راه‌ دور میباشد. با این‌ وجود با نگاهی فناورانه‌ تر به مزایا و معایب ‌‌ADSL میتوان متوجه شد که دارای معایب فنی زیادی است. همچنین برخی پارامترهای کیفیتی نیز هنوز در‌‌ADSL پوشش داده نشده بودند.

به‌همین جهت در سال ‌‌۲۰۰۲‌ و ‌‌۲۰۰۳‌‌ استاندارد های جدیدی برای این فناوری با نام ۲ ADSL و ‌‌+‌ADSL2 تعریف شد. در یک نگاهی کلی ‌‌‌ADSL2 امکان حرکت بسمت سرعتهای نجومی مانند ‌۲۴mbps را فراهم می کند و ‌‌+۲ ADSL بر مسافت موثر این تکنولوژی تا مرز‌‌۶‌‌ کیلومتر می‌افزاید.

ADSL2

فناوری ADSL2 به نسبت فناوری ADSL، دارای پهنای باند بالاتری می باشد. این نوع شبکه بر اساس روش مدولاسیون، سرعت دانلود ۱۲ مگابیت برثانیه ای و سرعت آپلود ۱ مگابیت برثانیه ای را ارائه می دهد. این فناوری راه اندازی سریعی داشته  و تنها در ۳ ثانیه متصل میشود.

ADSL2+

فناوری ADSL2+ نسل جدید فناوری ADSL  می باشد. این نوع شبکه بر اساس روش مدولاسیون سرعت دانلود ۲۴ مگابیتی را دارا میباشد و همچنان سرعت آپلود آن ۱ مگابیت بر ثانیه است.

به طور خلاصه ADSL2+ بهتر از ADSL2 بوده و سرعت دسترسی آن نیز بیشتر از ADSL2 می باشد. البته پارامترهایی در سرعت تاثیر دارند اما به طور کلی ADSL2+ فناوری جدیدتر و سریعی نسبت به فناوری های دیگر به شمار می رود.


غلامرضا بهشتیان

من غلامرضا بهشتیان، عاشق نوشتن مقاله های مفید در حوزه ی وب هستم. امیدوارم مقالات نوشته شده نظر شما خوانندگان عزیز را جلب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *