در ادامه آموزش های html در این مطلب از توکاپس قصد داریم که به بررسی نحوه قراردادن صدا در html بپردازیم. یکی از نکاتی که باعث محبوبیت وب شده است این است که شما می توانید تصاویر گرافیکی، فایل های صوتی، تصاویر متحرک و فیلم ها را به صفحات وب به راحتی اضافه کنید. اگر چه در گذشته اندازه این فایل ها سبب محدود شدن استفاده شان می شود. تکنولوژی های جدیدتر مانند جریان های صوتی و ویدیویی در کنار اتصالات با پهنای باند زیاد این مشکلات را تا حد زیادی برطرف کرده است.

ما در این فصل با انواع عناصر چند رسانه ای و فرمت قابل استفاده آن ها در صفحات وب آشنا می شویم و سپس به نحوه گنجاندن آن ها در صفحات اینترنتی می پردازیم.

تعریف عناصر چند رسانه ای

به طور کلی هر چیزی که در در یک صفحه وب قابل دیدن یا شنیدن باشد یک عنصر چند رسانه ای است مانند متن ها، کتاب های الکترونیکی، تصاویر، موزیک ها، صداها، فیلم ها و … عناصر چند رسانه ای در فرمت های مختلفی وجود دارند که مرورگر های امروزی می توانند از تعدادی از آنها پشتیبانی کنند.

مرورگرها تنها می توانند تعداد معدودی از تصاویر را نشان دهند اما انواع فراوان و مختلفی از فایل ها از جمله فایل های ویدیویی، فایل های PDF، انیمیشن FLASH و … بر روی وب وجود دارند. برای اینکه مرورگر بتواند باقی انواع فایل ها را نمایش دهد به برنامه های کمکی به نام برنامه های پخش کننده نیاز دارد.

قراردادن صدا در html با برنامه های پخش کننده به دو شکل خارجی و مجزا که به صورت برنامه های جداگانه روی کامپیوتر بازدیدکننده اجرا می شوند و همچنین برنامه های پخش کننده plugin که درون صفحه وب در پنجره مرورگر کار می کند وجود دارند.

متداول ترین pluginها پخش کننده های flash و shockwave از شرکت ماکرو مدیا، پخش کننده Quicktime از شرکت Apple، برنامه Windows Media Player از شرکت مایکروسافت و Adobr Reader از شرکت Adobe هستند.

بررسی انواع عناصر چند رسانه ای

انواع عناصر چند رسانه ای و که می توان از طریق HTML آن ها را در صفحات وب قرار داد به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

فایل های تصویری : از رایج ترین عنصرهای چند رسانه ای در صفحات وب است. این عنصرها توسط انواع مرورگرها شناخته می شوند. که رایج ترین  آن ها jpg , gif png است.

فایل های متنی : جزو اولین فایل هایی هستند که توسط مرورگرها پشتیبانی می شوند. از این دسته فایل ها می توان به فایل های  html و PDF ها اشاره نمود. مرورگرها برای نمایش فایل های pdf نیاز به نرم افزار کمکی Acrobat Reader دارند.

فایل های صوتی : فایل های صوتی در فرمت های مختلفی می توانند ذخیره شوند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم تا بتوانیم با قراردادن صدا در html از صفحه وب خود لذت ببریم.

 • فرمت MIDI :

  این فرمت یکی از ابتدایی ترین فرمت های قابل استفاده در صفحات وب است که می توانیم از آن استفاده کنیم. از مزیت های این فرمت حجم بسیار پایین آن است. این فرمت در بسیاری از سیستم عامل ها و مرورگرها به خوبی پشتیبانی می شود. فایل های از این نوع با پسوندهای mid یا midi ذخیره می شوند.

 • فرمت Wave :

  شرکت مایکروسافت این فرمت را ارائه داده است. کیفیت این فرمت بسیار بالاست اما به همان نسبت حجم زیادی هم دارد که جزو معایب آن محسوب می شود. این فرمت فقط بر روی سیستم عامل windows و بر روی تمامی مرورگرها قابل اجراست. فایل های از این نوع در پسوندهای wav ذخیره می شوند.

 • فرمت MP3 :

  یکی از محبوبترین و پرکاربردترین نوع فایل های صوتی است که به راحتی توسط همه مرورگرها و سیستم عامل ها پشتیبانی می شود. این فرمتی کیفیتی برابر با wave دارد اما حجم آن کمتر است و مزیت خوبی برای استفاده از این فرمت محسوب می شود. فایل هایی از این نوع با پسوندهای mp3 یا mpga ذخیره می شوند.

تگ object

از این تگ برای گنجاندن انواع فایل های چند رسانه ای و قراردادن صدا در html استفاده می شود که در ادامه صفت های آن را بررسی می کنیم.

width : عرض محیط پخش عنصر چند رسانه ای را مشخص می کند.

height : ارتفاع محیط پخش عنصر چند رسانه ای را مشخص می کند

border : ضخامت حاشیه ی دور محیط عنصر چند رسانه ای را مشخص می کند

hspace : میزان فاصله سمت چپ و راست عنصر محیط چند رسانه ای نسبت به اطراف را مشخص می کند

vspace : میزان فاصله سمت بالا و پایین محیط عنصر چند رسانه ای نسبت به اطراف را مشخص می کند.

align : محل قرار گیری عنصر در صفحه را مشخص می کند و یکی از سه مقدار right , left و center را به عنوان مقدار می پذیرد.

name : نامی برای عنصر چند رسانه ای را می توان با استفاده از این صفت انتخاب کرد که باید در کل صفحه یکتا باشد.

data : مسیر کامل نگه داری فایل مورد نظر برای نمایش را مشخص می کند.

archive : لیستی از آدرس هایی که نگه دارنده منابع و فایل های مربوط به تگ object است را به عنوان مقدار می پذیرد.

classid : مشخص کننده classid برای برنامه اجرا کننده فایل چند رسانه ای است که در registry ثبت میشود.

type : نوع  mime tipe فایل مورد نظر را مشخص میکند.

codebase : موقعیت یا آدرس جایی که کاربر می تواند plugin مورد نظر برای پخش عنصر چند رسانه ای را دریافت نماید را مشخص میکند.

standby : متنی را به عنوان مقدار می پذیرد و آن را در هنگام بارگذاری فایل نمایش میدهد.

declare : در صورتی که این صفت بولین تنظیم شود، مشخص می کند که فایل مورد نظر فقط باید معرفی شود و تا زمانی که نیاز نیست اجرا نشود.

تگ param

قراردادن صدا در html معمولا با تگ object و همراه با تگی به عنوان param که تنظیمات زمان پخش اجرای برنامه را کنترل می کند به کار میرود. صفت های تگ param به شرح زیر است :

name : یک نام مشخص برای پارامتر تعیین میکند.

value : یک مقداری برای پارامتری که در صفت name آمده است را مشخص میکند.

مقادیری که می توان برای صفت name تعیین نمود بسته به اینکه تگ object چه نوع فایلی را نمایش می دهد متفاوت است. مثلا اگر فایل ما یک فایل swf باشد می توانیم پارامتر ها و مقادیر زیر را برای آن تعیین نماییم.

 • src: آدرس فایل مورد نظر برای نمایش را مشخص می کند.
 • quality : این پارامتر کیفیت نمایش فایل فلش را کنترل می کند و متواند یکی از مقادیر high , low  و یا medium باشد
 • loop : تکرار نمایش فایل فلش را کنترل می کند که می تواند یکی از مقادیر true برای ادامه پیدا کردن نمایش و false برای عدم تکرار نمایش بعد از پایان اجرا باشد.

اگر فایل نمایشی ما یک فایل صوتی، تصویری یا ویدیویی باشد می توان پارامتر های زیر را برای آن ها تعیین نمود:

 • autoplay : اجرای خودکار فایل را مشخص می کند، و می تواند یکی از مقادیر true اجرای خودکار یا false عدم اجرای خودکار را بپذیرد.
 • controller : نمایش یا عدم نمایش کنترلگرها را مشخص میکند و می تواند یکی از مقادیر true یا false را بپذیرد.
 • scale : میزان بزرگنمایی فیلم را کنترل میکند و می تواند یک عدد صحیح مثلا ۵ باشد.

یک مثال از کاربرد تگ های object و param را که یک فایل فلش را در صفحه نمایش خواهد داد را در زیر مشاهده می کنید.

<object data="flashs/fc.swf" width="120" height="240" border="5">
    <param name="src" value="flashs/fc.swf" />
    <param name="quality" value="low" />
    <param name="loop" value="false" />
</object>

 

تگ <embed>

در ادامه آموزش قراردادن صدا در html به بررسی تگ embed می پردازیم. استفاده از این تگ بسیار آسانتر از تگ object است. زیرا دیگر نیاز نیست از تگ param استفاده کرد. از این تگ برای انواع فایل های چند رسانه ای استفاده می شود و صفت های آن به شرح زیر است:
کاربرد صفت های زیر همانند کاربرد آنها در تگ object است که قبلا آن ها را توضیح دادیم.

alt , align , border , width , height , hspace  , vspace , name , src , loop
 • ​autostart : ​ یکی از مقادیر true یا false را به عنوان مقدار می پذیرد و مشخص می کند آیا عنصر چند رسانه ای به صورت خودکار اجرا شود یا خیر. که true به معنای اجرای خودکار است.
 • ​type : ​نوع Mime Type فایل مورد نشر را مشخص می کند.
 • pluginpage : همانند صفت codebase در تگ object عمل می کند.(فقط در مرورگر NetScape ).

مثال زیر روش استفاده از تگ embed برای قرار دادن یک فایل صوتی را نشان می دهد :

در اینجا آموزش قراردادن صدا در html به پایان رسید و امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید.


غلامرضا بهشتیان

من غلامرضا بهشتیان، عاشق نوشتن مقاله های مفید در حوزه ی وب هستم. امیدوارم مقالات نوشته شده نظر شما خوانندگان عزیز را جلب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *