چه مواردی باید در تست سایت طراحی شده بررسی شود؟

در مقالات قبلی در حوزه تست سایت موضوعات زیادی مورد بررسی قرار گرفت. توجه به این موضوعات کار پشتیبانی سایت را راحت تر میکند. در مقاله بخش دوم به موضوعاتی اعم از خطاهای کنسول جاوا، موبایل فرندلی بودن سایت، جست و جوگر ها، سناریوی حذف و … پرداختیم.

با بخش سوم این مقاله با توکاپس همراه باشید…

  1. ID لینک ها

لینک هایی که مربوط به بخش های خصوصی کاربران است، باید دسترسی آن ها کنترل شده باشد. به عنوان مثال لینک صفحه دسترسی به حساب ها در سایت بانک تجارت، در صورتی که در سیستم دیگری قرار بگیرد، نباید قابل اجرا باشد.

  1. فرآیند های ولیدیت داده و کاربر

در زمان ثبت نام کاربر در سایت، مشخصاتی را از شما دریافت میکنند که این مشخصات در پنل کاربری شما نمایش داده میشود. برخی از این مشخصات در قسمت ویرایش قابل تغییر هستند اما برخی از مشخصات نباید قابل تغییر باشد. به عنوان مثال اگر مانده حساب در قسمت ویرایش توسط شخص بدون اضافه کردن اعتبار، قابل تغییر باشد، شخص مانده حساب خود را تغییر داده و از admin خواهان اعتبار بیشتر میشود. در تست سایت باید این فیلد ها بلاک شده و غیرقابل تغییر باشد.

 

  1. دسترسی کاربران به کنترلر های موجود

هر کاربری که در سایت ثبت نام میکند، دارای پنل کاربری است و اجازه دسترسی به یک سری صفحات را دارد. در تست سایت باید بررسی شود که این کاربران دسترسی فراتر از این صفحات را نداشته باشند. بهتر است بگوییم اگر کاربری لینک یک صفحه که اجازه ورود به آن را ندارد، داشته باشد، نتواند وارد آن لینک شود.

به عنوان مثال دانشجویانی که در سایت دانشگاه پنل کاربری دارند، با داشتن لینک صفحه ویرایش نمرات که در پنل کاربری اساتید دانشگاه است، نتوانند وارد آن شوند. همین طور امکان دارد کاربر در پنل کاربری خود امکان نوشتن مطلب و قرار دادن آن در سایت را داشته باشد اما این کاربر نباید بتواند آن متن را تایید کند. تایید  کردن آن به عهده ادمین است.

  1. اطلاعات مورد نیاز برای نمایش در ایندکس ها

در Index سایت که منظور همان صفحه سایت در مرورگر است باید دقیقا اطلاعات مربوط به موضوع و داده های همان صفحه باشد. از مواردی که در تست سایت باید به آن توجه شود همین موضوع است.

به عنوان مثال در فروشگاه بخش فروش کتاب باید اطلاعات ما مربوط به کتاب باشد نه شی دیگری.

  1. بررسی دسترسی به پوشه های Asset در تست سایت

برای دستیابی به فایل های Asset با راست کلیک روی صفحه مرورگر خود و انتخاب گزینه inspect وارد منو تنظیمات و کد نوشته های سایت میشوید. در قسمت بالا با ورود به تب network، فایل های asset نمایش داده میشود. با کلیک روی هر فایل یک سری اطلاعات به شما نمایش داده میشود که یکی از این اطلاعات پوشه ای است که این فایل در آن قرار دارد. این پوشه به صورت یک لینک میباشد که باید دسترسی به آن بلاک شده باشد. این مورد در تست سایت باید بررسی شود.

  1. وضعیت assets versioning در تست سایت

زمانی که برنامه نویس تغییراتی را در فایل های یک پوشه Asset ایجاد میکند، این تغییرات باید در صفحه سایت نمایش داده شود. بسته به نوع مرورگر و زمان Cache  آن، این تغییرات در سایت نمایش داده میشود. این زمان میتواند یک هفته باشد یا اینکه یک ماه. ولی اگر asset versioning به درستی انجام شود بعد از اینکه تغییرات را ایجاد کردید، با باز کردن دوباره سایت، تغییرات قابل مشاهده است. برای asset versioning کافیست پایان لینک آدرس فایل asset یک ورژن به صورت زیر وارد کنید:

لینک موجود در عکس بالا تغییر یافته لینک موجود در عکس پایین است:

هر بار که خواسته باشید تغییراتی در این فایل ایجاد کنید کافیست بعد ایجاد تغییرات، ورژن این آدرس را تغییر دهید. آنگاه بلافاصله تغییرات در مرورگر کاربر نمایش داده میشود.

  1. بررسی Base 64

یکی از راه های افزایش سرعت لود شدن صفحات استفاده از کد Base64 است. شما میتوانید بجای اینکه تصویر سایت را با روش لینک کردن، در آن قرار دهید، کافیست کد این تصویر را در کدنوشته های خود بگذارید. برای دستیابی به کد Base64 یک تصویر کافیست توسط سایتی که این سرویس را ارائه میدهد، آن کد را دریافت کنید.

در بررسی و تست سایت سعی کنید به کد های base64 توجه ویژه داشته باشید.

  1. باندل کردن

باندل کردن به معنای جمع آوری تمام فایل های html و ایجاد یک فایل است. اینکار باعث افزایش سرعت بارگزاری صفحات میشود. هر چه جمع بندی فایل های html بیشتر باشد، در نتیجه سرعت لود صفحات بیشتر میشود.

به عنوان مثال شما برای سایت خود ۱۰ تا فایل html دارید. با کاهش دادن آن به ۲ فایل سرعت سایت شما بیشتر میشود.

با ادامه مقاله در بخش چهارم با ما همراه باشید…


سید مجتبی پورموسوی

متولد شامگاه آخرین روز اولین ماه تابستان سال یک هزار و سیصد و هفتاد و سه در شهر تاریخی نیشابور... دانشجوی رشته نرم افزار دانشگاه دامغان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *