بخش تحقیقاتی گوگل دو وب ‌سایت ارائه کرده است که در این وب‌ سایت‌ ها، توانایی هوش مصنوعی در درک صحبت ‌های انسان به خوبی نشان داده می‌شود. مرکز تحقیقات گوگل شیوه فهمیدن «فرآیند زبان طبیعی» در هوش مصنوعی را منتشر کرده است. با توکاپس همراه باشید.

مکالمه با کتاب (talk to book)

بخش تحقیقاتی وب ‌سایت  Mountain view چند مدل از موارد فرآیندی به اسم آزمایشات معنایی را نشر داده است. این وب سایت چند فعالیت چشمگیر و مهیج در زمینه‌ی توانایی های هوش مصنوعی در مورد شیوه فهم صحبت کردن انسان را منتشر می‌کند. یکی از این وب سایت‌ها مکالمه با کتاب را (talk to book) نامگذاری کرده است.

دلیل این نامگذاری این است که کابران در این وب سایت می‌توانند در زمینه خاصی با کتاب مکالمه کرده و با آن ارتباط برقرار کنند. در این فرآیند، کاربر یک پرسش را تایپ کرده و پس از آن وب سایت متن کامل جمله تایپ شده توسط کاربر را در کتاب‌هایی که با سوال کاربر ارتباط دارند، پیدا می‌کند.
رِی کرزویل، یکی از دانشمندن علوم کامپیوتر، نویسنده، مخترع، آینده‌ پژوه و مدیر مهندسی بخش تحقیقات شرکت گوگل و راشل برن استیر، مدیر تولید گوگل اظهار کردند که این سیستم هوشمند وابسته به کلمات کلیدی نیست.

این دو دانشمند گفتند که هوش این سیستم به وسیله میلیاردها جمله مشابه مکالمه آموزش داده شده است. در نتیجه می‌تواند جواب مناسب در رابطه با سوال مورد نظر را ارئه دهد. صحبت با کتاب به کاربران این امکان را می‌دهد که به آسانی عنوان‌های مورد نظر خود را در کتاب‌ها جست و جو کرده و بیابند.

چگونه هوش مصنوعی می‌تواند در کتابخوانی کمک کند؟

بازی‌های مربوط به لغات کلیدی

وب سایت دیگر جست و جوی گوگل، تحت عنوان Semantris بازی‌های مربوط به لغات کلیدی را نشان می‌دهد. دو بازی ارائه شده در این وب ‌سایت، می‌توانند مفاهیم مخالف هم و شبیه به هم را تشخیص دهند. در این بازی حتی صدای ماشین و صدای حیوانات نیز تشخیص داده می‌شود.

با پیشرفت خط سیر کلمات، مدل آموزشی هوش مصنوعی، به الگوریتم ها این امکان را می‌دهد تا ارتباط میان کلمات را که بر مبنای استفاده از زبان واقعی است را یاد بگیرند که این کار باعث پیشرفت پردازش زبان طبیعی شده است.

با توجه با اظهارات ری کرزویل و راشل برن استیر، این سایتها توانایی های تازه هوش مصنوعی را نشان می‌دهد که این توانایی را دارند تا برنامه های کابردی را پیشرفت دهند. این توانایی تا به حال وجود نداشته است. برنامه های کاربردی دیگر شامل «طبقه ‌بندی»، «شباهات معنایی» و «دسته‌ بندی» کلمات است. این تکنولوژی در سایر برنامه های کاربردی گوگل نیز کاربرد خواهد داشت.


غلامرضا بهشتیان

من غلامرضا بهشتیان، عاشق نوشتن مقاله های مفید در حوزه ی وب هستم. امیدوارم مقالات نوشته شده نظر شما خوانندگان عزیز را جلب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *