من به عنوان مدیر شرکت برنامه نویسی ، در سال گذشته هم اشتباهاتی را مرتکب شده ام و هم اشتباهاتی را از مدیران شرکت های دیگر دیده ام، که گاهی این اشتباهات منجر به ورشکستگی و یا تحمیل ضرر های مالی سنگین به بدنه ی شرکت می شوند.

امروز قصد دارم این تجربیات را در قالب مقاله ای با نام ” ۱۲ اشتباه مدیر شرکت برنامه نویسی توکاپس ” در اختیار شما عزیزان قرار دهم، تا از تکرار مجدد آنها برای خودم و یا شما جلوگیری کنم.

لطفا پس از مطالعه حتما تجربیات مشابه خودتان را برای استفاه ی دیگران کامنت کنید.

اشتباه اول: اگر برنامه نویسی بلد نیستید، شرکت برنامه نویسی احداث نکنید!

سخت ترین و بدترین حالت ممکن این است که شما به عنوان فردی که مدیریت را بلد هستید، ولی از برنامه نویسی چیز زیادی نمیدانید، بخواهید شرکت برنامه نویسی احداث کنید، که البته خداروشکر این اتفاق در شرکت ما رخ نداده است.

یک شرکت برنامه نویسی متشکل از فرد یا تیمی حرفه ایست که در زمینه ای خاص توانایی تولید برنامه های کاربردی رایانه ای را با جدیدترین استاندارد های روز دارد.

شرکت برنامه نویسی می تواند در هر یک از زمینه ی های وب، موبایل، رایانه، شبکه، هوش مصنوعی، میکروکنترلرها و سخت افزار، بیگ دیتا و … فعالیت داشته باشد.

اما باید بدانید طراحی و پیاده سازی برنامه های رایانه ای نیازمند دانش وسیع و تجربه ی بالا در این زمینه می باشد، که اول از همه مدیر شرکت به عنوان رهبر تیم باید به آنها واقف باشد.

یک مدیر شرکت برنامه نویسی باید بتواند بخش های مورد نیاز یک تیم برنامه نویسی را که عبارت است از دپارتمان طراحی، پشتیبانی، کدنویسی، مدیریت سرور، ارتباط با مشتری را برای پیشبرد پروژه ها ایجاد و مدیریت کند.

در ایران شرایط کاری با کشور های دیگر، تا حدودی متفاوت است.

در کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن، چین و دیگر کشورهای توسعه یافته، استعدادیابی و آموزش مباحث فنی از ابتدا در مدارس انجام می شود، و خروجی آنها در دانشگاه دقیقا منطبق با استعدادهای فردی دانشجویان است، ضمن اینکه این کشورها تولیدگرا هستند و مانند ما به درآمدهای نفتی و واردات وابسته نیستند، بنابراین صنعت این کشور ها بسیار قدرتمند است، و روحیه ی تولید و مصرف داخلی در این کشور ها در بین مردم زیاد است.

اما در کشور ما متاسفانه با تجربه ای که ما در مصاحبه های مختلف با کارجویان کسب کرده ایم، تنبلی و راحت طلبی بیشتر از حس مسئولیت و دانش جویی رواج دارد و به غالب فکری جوانان ما تبدیل شده است.

حال اگر شما به عنوان مدیر یک شرکت که از برنامه نویسی چیز زیادی نمیدانید، تصور کنید فردی متخصص و دلسوز را پیدا میکنید که مدیریت پروژه ها و نیروهای فنی شما را تمام و کمال بر عهده میگیرد، باید عرض کنم سخت در اشتباهید.

پیدا کردن کارمندانی که همیشه در شکست ها و موفقیت ها در کنار شما باشند کار راحتی نیست.

مخصوصا اگر بدانند در تیم شما چیز جدیدی یاد نمیگیرند و سطح دانش شرکت از آنها پایین تر است.

اگر از من بپرسید می گویم، یک مدیر موفق زمانی می تواند کارمندانی دلسوز پیدا کند، که دلسوزانه دانش خود را در اختیار آنها قرار دهد و همچنان خود را از کارمندانش بروز تر نگه دارد

تا خود شما به طور کامل مسلط به امور کدنویسی و مدیریت پروژه نباشید، نمی توانید افراد دلسوز و با تجربه را از افراد بزک کرده تشخیص دهید.

اگر تخصصی در زمینه ی کدنویسی ندارید، توصیه میکنم به فکر کار دیگری باشید، و یا اینکه اول در شرکت های مختلف مهارت کسب کنید و سپس اقدام به احداث شرکت کنید.

اگر این کار را نکنید، روزهای سختی را در پیش خواهید داشت!

اشتباه دوم: کارمندان جدید شرکت برنامه نویسی را بدون محک زدن توانایی هایشان استخدام نکنید

من چندین بار در شرایطی قرار گرفته ام که قلبا مجذوب رفتار و منش و پختگی کلامی کارجو قرار گرفته ام و این امر در تصمیماتم نسبت به استخدام زودهنگام وی تاثیر گذاشته است، که البته بعدا پشیمان شدم.

به شخصه چندین بار این اشتباه را مرتکب شده ام، که افراد جدیدی را استخدام نموده ام، بدون اینکه یک راستی آزمایی دقیق از آنچه در مورد سوابقشان به من می گویند، داشته باشم.

بررسی مالکیت نمونه کارهایی که متقاضیان شغل به شما نشان می دهند و تماس با کسانی که می گویند با آنها همکاری داشته اند، جزو کارهاییست که باید حتما انجام دهید.

شاید این امر عجیب به نظر بیاید و با خود بگویید هیچ انسان عاقلی بدون بررسی دقیق سوابق و راستی آزمایی کسی را استخدام نمی کند، اما من چندین بار در شرایطی قرار گرفته ام که قلبا مجذوب رفتار و منش و پختگی کلامی کارجو قرار گرفته ام و این امر در تصمیماتم نسبت به استخدام زودهنگام وی تاثیر گذاشته است، که البته بعدا پشیمان شدم.

گاهی در بین متقاضیان شغلی که برای مصاحبه به شرکت شما آمده اند، فردی پیدا می شود که آنقدر با اطمینان در مورد توانمندی هایشان صحبت میکند، که با خود فکر میکنید، این همان کارمندیست که به آن نیاز داشته ام و از ترس از دست دادن چنین فردی، سریعا قول و قرار کاری را با وی می گذارید.

این اتفاق زمانی پر رنگ تر می شود که هفته ها مصاحبه را برای یافتن یک کارمند دلسوز و با تجربه صرف کردید ولی کسی را پیدا نکردید.

توصیه میکنم هر وقت در بین متقاضیان به فردی برخوردید که در مورد توانمندی هایش بسیار مصمم است، باید حتما از این فرد یک تست درست و حسابی بگیرید تا صحت آنچه می گوید مشخص شود

البته مهم است که بدانید، برای تست باید خودتان از همه ی افرادی که استخدام میکنید، با تجربه تر و بهتر باشید، تا بتوانید اشتباهات ریز و درشت را در کار وی ببینید و به اون متذکر شوید.

گاهی ممکن است اشتباهات متقاضیان را حین مصاحبه ببینید ولی به روی خود نیاورید، این کار اشتباه بزرگ دیگریست که ممکن است مرتکب شوید.

اشتباه سوم: دوره های کارآموزی را بدون تنظیم شرایط دقیق برای مراجعه کنندگان شرکت برنامه نویسی برگزار نکنید

اکثر شرکت های برنامه نویسی وب، شرکت های برنامه نویسی اندروید و شرکت های برنامه نویسی رایانه دوره های کارآموزی برگزار میکنند.

شرکت ما هم چندین دوره برگزار کرده است.

در این دوره ها تجربیات زیادی کسب کرده ایم و برنامه نویسان با استعدادی از این دوره ها به تیم ما اضافه شده است.

شاید از خود بپرسید :

آیا نیاز هست که دوره ی کارآموزی برگزار کنم؟

آیا دوره های کارآموزی کمکی به شرایط فعلی شرکت من میکند؟

بله، قطعا دوره های کارآموزی یکی از کارهای مفیدی هست که هر شرکتی می تواند در کنار پیمودن مسیر رشد خود انجام دهد.

دوره های کارآموزی باعث میشود تجربیات در نسل های مختلف به گردش بیفتد، و کارجویان جدیدتر با دانش کاملتر و تجربه ی بیشتری مشغول به کار شوند و برای رشد کشور تلاش کنند.

همچنین برگزاری دوره های کارآموزی باعث میشود کارمندان شما در آموزش و انتقال تجربیات پیش قدم باشند و در این بین استعدادهای درخشانی که شاید هنوز فرصت شکوفایی نداشته اند را کشف کنید و در محل شرکت خودتان پرورش دهید.

جدا از اینکه زکات علمی که نزد شماست را با برگزاری دوره های کارآموزی می دهید، می توانید از این دوره ها برای برداشتن کارهای پیش پا افتاده از دوش کارمندان با تجربه ی خود استفاده کنید.

آیا برای برگزاری دوره های کارآموزی باید شرایط خاصی ایجاد کنم؟

به نظر من حتما برای برگزاری دوره های کارآموزی باید قوانینی تدوین کنید.

طول دوره های کارآموزی برنامه نویسی بین ۴ تا ۶ ماه است.

با توجه به اینکه اکثر متقاضیان دوره های کارآموزی در کشور ما، دانشجو هستند، بنابراین نمی توانید ساعات کار را به طور کامل با حضور آنها پر کنید.

برای مثال برخی از کارآموزان می توانند در شیفت صبح یعنی بین ساعات ۸ تا ۲ حضور پیدا کنند.

عده ای دیگر ساعت ۲ تا ۱۸ و …

شرکت ما برای حل این مشکل به جای روزهای کاری، ساعات کاری را در نظر میگیرد و در قراردادهایی که برای دوره ی کارآموزی میبندد، به جای ذکر ۴ ماه کاری، جمع ساعات کاری ۴ ماه کامل را به عنوان مدت دوره ی کارآموزی محاسبه میکند.

برای مثال هر روز کاری ۸ ساعت است و هر ماه کاری ۲۶ روز که جمعا می شود ۸*۲۶*۴ ساعت کاری.

بنابراین ساعات ورود و خروج کارآموزان را محاسبه می کنیم و بر اساس جمع ساعات حضور آنها، مقدار باقی مانده ی دوره را تخمین می زنیم.

شرکت ما ساعات حضور کارآموزان در هر روز را حداقل معادل ۶ ساعت در نظر میگیرد، گاهی کاراموزان شرکت ما با توجه به برنامه ی دانشگاهی که دارند در یک شیفت کاری اول صبح در دفتر حاضر می شوند و سپس برای حضور در کلاس ها به دانشگاه می روند، و دوباره بر میگردند تا کسری ساعاتشان را پر کنند.

چگونه به کارآموزان آموزش بدهیم؟

متاسفانه بارها از خود کارآموزان شنیده ام در برخی از شرکت ها، در دوره های کارآموزی، از کارآموز هزینه می گیرند، بعد به وی می گویند مثلا فریم ورک لاراول را با مطالعه یاد بگیر، ما فقط اینترنت و مکان آرام را در اختیارت قرار میدهیم.

بعد که کارآموز به نقطه ای از خودباوری رسید به او پروژه می دهند، یا از وی میخواهند، کاری را که در حد بسیار آماتور با مطالعه ی شخصی فراگرفته است را به دیگر کارمندان شرکت یاد دهد، در پروژه ی بعدی همگی با هم روی لاراول کار میکنند و همه با هم در حل مشکلات پروژه گیر می کنند.

دقیقا مانند اینکه به کاراموز بگویی برو مقداری سم بگیر و با آن چای درست کن و چای را برای ما بیاور!!

اگر شما جزو این شرکت ها هستید توصیه میکنم، این اشتباه را نکنید.

هم وقت خود را از دست می دهید، هم از چاله به چاه می افتید، چرا که شما با انجام این کار سطح شرکت را پایین می آورید و نه تنها جلوی رشد شرکت خود را میگیرید، بلکه عمر کاراموزان و استعداد آنها را هدر می دهید.

روش آموزش صحیح به کارآموزان شرکت

 1. اگر شرکتی قوی در یک حوزه ی خاص هستید، برای برگزاری دوره ی کارآموزی باید فضای کافی و برنامه ای دقیق برای کارآموزان فراهم کنید.
 2. یک یا دو نفر منتور از بین کارمندان خود در اختیار کارآموزان قرار دهید، تا راه و روش یادگیری مهارت را به آنها بیاموزند، همچنین تجربیات خود را در اختیار آنها بگذارند.
 3. اگر می توانید، در مورد مسائل مهمی که در حوزه ی تخصصی کارآموزان شرکت هست، هر هفته دو یا سه جلسه ی دو ساعته، آموزش های پای تخته داشته باشید.
 4. از کاراموزان مشارکت کننده در دوره بخواهید هر هفته به نوبت در مورد یکی از مباحثی که مطالعه کرده اند و برایشان جذاب بوده است کنفرانسی آماده کنند، اینکار هم به مهارت آموزی آنها کمک میکند، و هم باعث می شود ترس آنها از صحبت کردن بین جمع و اثبات خودشان به دیگران برطرف شود.
 5. آنها را در کارهای نظافتی شرکت شریک کنید، برای مثال بگذارید هر پنج شنبه با کارمندان شرکت، به جارو و گردگیری محیط شرکت بپردازند، این کار اگر در کنار همه ی کارمندان انجام شود، یک روز مفرح را به همراه دارد، و سپس باعث می شود، کارآموزان شما، شرکت را همچون خانه ی خود دوست بدارند و در آن حس راحتی داشته باشند.
 6. ابتدا یک هفته به کارآموزان جدید فرصت مطالعاتی بدهید تا در مورد یک موضوع خاص، مثلا HTML و CSS مهارت آموزی کنند، سپس به آنها یک پروژه عملی اما تستی بدهید تا بر اساس آموخته ها، پروژه را اجرا کنند. اگر استعداد و شتاب یادگیری آنها در حد انتظار بود، آموزش های اصلی را شروع کنید، در غیر اینصورت مشکلی ندارد اگر به او پیشنهاد پیگیری حوزه ی دیگری غیر از برنامه نویسی را بدهید.

گاهی استعداد مراجعه کننده با آن چیزی که میخواهد همسو نیست!

برای مثال ما در شرکت طراحی سایت توکاپس کارآموزان زیادی داشته ایم که برای یادگیری وردپرس یا برنامه نویسی Yii شرکت نموده اند، اما پس از گذشت مدت کوتاهی متوجه شدیم در امور بازرگانی موفق تر هستند.

گاهی هم به طور کل در حوزه ی متفاوتی از کار ما استعداد دارند، که در اینطور مواقع توصیه میکنیم به جای شرکت در این دوره و گذران عمر گرانبها، به دنبال کشف استعدادهای ذاتی خود باشند.

شرایط دوره ی کارآموزی از دید شرکت ما

در دوره های کاراموزی گاهی اتفاقاتی رخ می دهد که اصلا انتظار آنها را نداشته اید.

نمونه ای از این تجربیات را با شما در میان می گذاریم:

 • کارآموز حین دوره، کلا همه چیز را رها می کند و دیگر در دفتر حاضر نمی شود.
 • استخدام زودتر از موعد برخی کارآموزان به واسطه ی نبوغی که در ابتدای کار از خود نشان می دهند( که بدترین خطای یک شرکت است).
 • کارآموز درخواست استفاده از نت شرکت را می دهد، ولی در مدت کمی نت را غورت می دهد 🙂
 • بی نظمی در رفت و آمد و بهانه های عجیب و غریب
 • بی نظمی در پوشش لباس و آداب معاشرت
 • عدم استعداد در زمینه ای که برای آن مراجعه نموده است
 • گرفتن بیش از حد وقت کارمندان و سوالات بی مورد، که نشانه ی عدم استعداد وی در تحقیق، جست و جو و وابستگی وی به دیگران است
 • برهم زدن نظم و آرامش محیط کار
 • پافشاری بر چیزهایی که خودش یاد گرفته است و عدم توجه به آموزش ها و متدهای ارائه شده توسط شرکت

برای اینکه این اتفاقات نیفتد و یا کمتر رخ دهد و زمانی که برای برگزاری دوره ها می گذاریم هدر نشود، قوانینی تدوین کردیم.

قوانین دوره های کارآموزی

قوانینی که در اینجا عنوان می کنیم در واقع پیشنهاد است، و ما در دوره های فعلی به آنها پایبندیم، چراکه در دوره های قبلی، عدم وجود این قوانین برای ما مشکلاتی ایجاد می کرد، که گاهی ضررهای سنگینی به همراه داشته است.

 1. رفت و آمد باید طبق ساعات هماهنگ شده باشد و هر نوع غیبتی باید با هماهنگی قبلی انجام شود
 2. ساعات ورود و خروج باید در سامانه ی حضور و غیاب ثبت شود.
 3. ابتدای کار یک مصاحبه ی حضوری با مدیر شرکت انجام می شود، پس از مثبت بودن جواب هر دو طرف، یک هفته برای استعداد شناسی باید در دفتر به صورت منظم حضور داشته باشند.
 4. چنانچه محرز شود استعداد متقاضی با آنچه اعلام نموده است، مغایرت دارد، با وی جهت تغییر مسیر آموزشی صحبت می شود. اگر استعداد وی در هر یک از حوزه های شرکت بود، در همان حوزه آموزش می بیند، در غیر اینصورت شرکت با وی خداحافظی میکند.
 5. ساعات ناهار و یا شام ساعات مشخصی است و همه ملزم به رعایت آن هستند
 6. کنفرانس های هفتگی برای کارآموزان اجباریست و به نوبت ارائه دارند
 7. پس از گذشت هفته ی اول چنانچه نظر کارشناسان شرکت مبنی بر قدرت یادگیری و استعداد مراجعه کننده مثبت بود، سپس قرارداد دوره ی کارآموزی به همراه دریافت تصمین به مبلغ کافی برای گذراندن دوره با وی منعقد خواهد شد، تا در حین دوره، غیبت غیر موجه و یا ترک دوره نداشته باشند.
 8. در طول دوره باید همه ی امور خواسته شده توسط شرکت را که به خود دوره مربوط می شود، به عنوان تکلیف انجام دهند.
 9. به همراه داشتن لپ تاپ با حداقل امکانات مورد نیاز شرکت اجباریست
 10. دانلود فیلم و اطلاعات بدون هماهنگی با شرکت از نت ممنوع است
 11. قرارداد NDA (عدم افشای اطلاعات) با کاراموزان منعقد شود
 12. پس از عقد قرارداد، در هر پروژه ای که شرکت داشته باشند، به عنوان رزومه در سایت شرکت ثبت می شود، و می توانند از صفحه ی آن نمونه کار در سایت شرکت، به عنوان رزومه ی کاری برای استخدام در شرکت های دیگر نام ببرند
 13. استفاده از کدهای پروژه ها و فاش کردن اطلاعات محرمانه ی شرکت پیگرد قانونی دارد
 14. سفته یا چک تضمین پس از دوره به مدت معین جهت جلوگیری از فاش سازی هر نوع اطلاعات شرکت نزد ما می ماند.

اشتباه چهارم: در حقوق کارمندان خود، از غیبت ها و تاخیرها دوستانه نگذرید

اشتباه رایجی که ممکن است در شرکت ها یا تیم های تازه تاسیس و کوچک رخ دهد، این است که مدیر شرکت حین واریز حقوق کارمندان از تخلفاتی مانند تاخیر در تحویل پروژه ها، تاخیر در حضور در محل کار، غیبت های غیر موجه و مشابه اینها گذشت کند.

هیچ گاه در کارهای جدی، دوستی را مخلوط نکنید، چرا که هم شما ضرر میکنید و هم دوست شما

ما در تیم توکاپس این اشتباه را چندین بار مرتکب شدیم، که البته ضرر آن هم به پای خودمان نوشته شده است.

از تاخیر در پروژه ها، از نیامدن ها و … گذشته ایم.

حتی گاهی امتیازهایی را در قراردادهای کارمندان لحاظ کرده این، که گاهی باعث سوء استفاه می شود.

اما همه چیز را مدیریت شما مشخص میکند.

گاهی گذشت بسیار بجا و فوق العاده است، و کارمندان شما را شیفته ی کارشان میکند.

اما گاهی هم باعث می شود، حس اینکه اینجا خانه ی دوم است و باید در قبال همه ی اتفاقاتی که در آن سهم داریم، مسئول باشیم، از کارمندان گرفته شود، و شما به عنوان مدیر شرکتی که این فکر را در ذهن همه کاشته اید، ضررهای بزرگی را متحمل شوید.

تعادل در دوستی ها و حساب کتاب ها را همیشه رعایت کنید، وگرنه درآمد، سود، و زیان شما از حالت تعادل خارج خواهد شد.

اشتباه پنجم: بحران مالی را رد کنید اما نه با قرض های متوالی

در شرکت های برنامه نویسی همیشه مشکلات عجیب و غریبی روی پروژه ها رخ میدهد.

در صورت ایجاد مشکلات مالی شش حالت عمده وجود دارد:

 1. شما زمان بندی و بودجه ی پروژه ها را درست تخمین زده اید و اشکال از مدیریت داخلی و یا کارمندان بوده است که فاز های پروژه طبق زمان بندی تحویل نشده است
 2. بدون تسلط بر قوانین حقوقی قراردادی را با کارفرما منعقد نموده اید، که دچار حفره های زیادی است و اهرم فشار بیش از حد کارفرما بر شما شده است، در نتیجه زمان بندی شما را برای تحویل فازها و دریافت مبالغ فازها برهم زده است
 3. یکی از کارمندان کلیدی شرکت به دلایلی شما را موقتا یا برای همیشه ترک کرده است و در اجرای پروژه به مشکل خورده اید
 4. شما قدرت بیان ندارید و نمی توانید حقوق خود را از کارفرما دریافت کنید، در نتیجه دچار بحران مالی شده اید
 5. بخش بازرگانی شما ضعیف عمل میکند و گپ بین تحویل پروژه و استارت پروژه ی بعدی زیاد است
 6. شما زمانبندی را بدون در نظر گرفتن موارد فنی و سختی کار انجام داده اید، و

چه راهکارهایی برای حل مشکلات مالی شرکت بکار بگیریم؟

اگر به بحران مالی برخودید و به هر دلیل دخل و خرج شما با تعداد نیروهایتان نمیخواند پس باید به موارد ذیل دقت کنید:

۱- جایگزینی فوری کارمندانی که شرکت را ترک کرده اند

اگر شما از قبل مدیریت بحران را درک کرده باشید و در مورد مشکلاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید، تحقیقات و اقدامات لازم را انجام داده باشید، زمانی که یک کارمند کلیدی از شرکت شما می رود از بین سه راه حل ذیل یکی را انجام می دهید.

استخدام از روی لیست رزومه های مصاحبه های قبلی

بهتر است لیستی از مصاحبه های قبلی (حداقل صد نفر) داشته باشید.

اینکه به لیست رزومه ها نیاز پیدا میکنید یا نه بسته به موقعیت و دانش شما به عنوان مدیر شرکت دارد.

وجود لیستی از رزومه های متخصصین برای هر شرکتی لازم است، شاید با خودتان بگویید:

هر زمان نیاز شد در سایت دیوار یا در سایت جابینجا آگهی می دهم، اما تا به خودتان بجنبید میبینید چند هفته را برای پیدا کردن فردی مناسب و انجام مصاحبه های پی در پی هدر داده اید و این زمان قابل بازگشت نیست.

شما باید در طول سال همیشه آگهی استخدام خود را بر روی سایت های آگهی مانند دیوار و جابینجا قرار دهید، حتی اگر نیازی به استخدام نیرو نداشته باشید، چراکه این کار دقیقا مدیریت بحران است.

پرکردن جای کارمندان کلیدی ای که رفته اند توسط مدیر شرکت

یکی از دلایلی که در ابتدای نوشته و در تیتر اولین اشتباه عنوان کردیم “نباید بدون تخصص برنامه نویسی اقدام به تاسیس شرکت برنامه نویسی کنید” ، همین است.

یک مدیر شرکت برنامه نویسی موفق باید بتواند جای هر یک از کارمندانش را در صورت نیاز پر کند، در غیر اینصورت روزی ممکن است در شرایط بدی قرار بگیرد که حتی دچار ورشکستگی و خسارت شود.

ما شرکت های زیادی را میشناسیم  که مدیر آنها هیچ اطلاعی از برنامه نویسی ندارد و امور طراحی سایت و پشتیبانی را به شرکت ما میسپارد، چراکه کارمندان کلیدی آن شرکت، آنجا را ترک کرده اند.

برون سپاری پروژه یا بخشی از پروژه جهت جلوگیری از اتلاف وقت

اگر هیچ یک از شرایط بالا را ندارید، باید حتما بخش های باقی مانده یا کل پروژه را برون سپاری کنید.

برای اینکار می توانید از ارتباطات خود استفاده کنید، یا پروژه را در سایت های فریلنسرینگ مانند پونیشا ارائه دهید.

اینکار مقداری از دغدغه های شما را کاهش می دهد، و اجازه می دهد زمان بیشتری را به جبران خسارات وارده اختصاص دهید.

۲-تزریق سرمایه به شرکت

گاهی زمان اجرای فازهای قراردادهای برنامه نویسی، طولانی تر از انتظار و برنامه ریزی اولیه می شود، این امر در تولید امری عادیست، که باز هم به مهارت تیم شما بستگی دارد.

ولی در صورتی که اجرای یک پروژه بیش از حد طول بکشد، بحران مالی نزدیک و نزدیک تر می شود.

در چنین شرایطی اگر اطمینان دارید که می توانید به اندازه ی حقوق کارمندانتان و برای جبران خساراتی که به شما وارد شده، پولی را قرض بگیرید و مجددا آن را بازگردانی کنید، اینکار را انجام دهید.

قرض گرفتن مقداری پول برای رفع بحران مالی

فقط یکبار زیر قرض بروید.

اگر در زمانی که هنوز زیر قرض هستید، دوباره به بحران مالی برخورد کردید، توصیه ی اکید می کنیم، مجددا برای حل مشکلات مالی پول قرض نکنید، حتی اگر انجام آن کار راحت و دم دستی باشد.

شما به عنوان مدیر شرکت برنامه نویسی فقط زمانی می توانید برای جبران خسارات پول قرض کنید که اولا مبلغ قرض یک چهارم مبلغ کل پروژه های در دست اقدام باشد، دوما قرض های قبلی را پرداخت کرده باشید.

اگر با قرض کردن نتوانستید حقوق کارمندان و همچنین قرض های خود را بدهید، راه بعدی را امتحان کنید.

۳- از افراد خبره برای دفع بحران مشاوره بگیرید

اگر مشکلات شما از توان و دانش شما فراتر رفته است، باید حتما مهارت های خود را تقویت کنید.

اولین کاری که می توانید انجام دهید، این است که با شرکت های موفق جلسه ای داشته باشید و از مدیران آنها برای رفع بحران ها مشاوره بگیرید.

اگر نمیخواهید یا نمی توانید این کار را انجام دهید، توصیه میکنیم قبل از اینکه دیر شود، حتما به مشاور کسب و کار مراجعه کنید.

۴- با کارمندان خود صحبت کنید و پیشنهاداتی را به آنها بدهید و تصمیم نهایی را بگیرید

در شرایطی که همه ی تلاش خود را به عنوان مدیر شرکت به کار بسته اید، اما مشکلات همچنان سرسخت تر از شما باقی هستند، بهتر است با کارمندان خود مشورت کنید.

در هر شرکتی تعدادی از کارمندان، مجرد، تعداد متاهل و تعدادی در دوره ی نامزدی هستند.

معمولا کارمندانی که مجرد هستند، علاقه ی زیادی به ادامه ی همکاری دارند، چراکه اغلب هزینه ها با پدر و مادر است و ازنظر آنها اندکی تاخیر و یا تلاش برای حفظ شرکتی که در آن خاطرات زیادی دارند بلامانع است.

معمولا کارمندان شرکت زمانی که مدیر یک شرکت از آنها برای رفع بحران های مالی کمک میخواهد، صادقانه پاسخ می دهند.

پاسخ جمعی دو حالت بیشتر نیست:

 • خسته شده ایم و میخواهیم به این شرایط خاتمه دهیم و جای دیگری مشغول به کار شویم
 • با تمام قوا به سمت مشکلات می رویم و در کنار شما تا رفع بحران خواهیم ماند

به کارمندان خود مشکلات را بگویید و از اینکه در مورد شما قضاوت بدی داشته باشند نترسید.

اگر کارمندان شما از دسته ی دوم هستند، باید به خودتان ببالید!!

اشتباه ششم: شراکت با افراد اشتباه

اگر قصد دارید با فردی شریک شوید که نمی تواند، در امور شرکت، کمک حال شما باشد و صرفا برای تامین مالی همراه شماست، توصیه میکنیم دست نگه دارید.

به سوالات ذیل کمی فکر کنید:

 • آیا در صورت بروز اختلاف های آزار دهنده، می توانید در فرصت مناسب، پس از رونق شرکت از وی جدا شوید بدون اینکه ضرر سنگینی را متحمل شوید، یا ضرر سنگینی را به وی تحمیل کنید؟
 • آیا در انجام امور و یا مدیریت شرکت اختیارات کافی دارید؟
 • چقدر اظهارات و نظرات شما در تصمیمات حیاتی شرکت تاثیر دارد؟
 • آیا احتمال اینکه شما پس از ماه ها تلاش توسط شریکتان کنار زده شوید وجود دارد؟
 • آیا حقوق و سهم شما از امور مالی شما را در آینده راضی نگه می دارد؟

پاسخ

پاسخ این سوالات در اینترنت بارها داده شده است، در سایت های مشاوره ی کسب و کار این سوالات را بررسی کنید و برای هر یک پاسخ مناسبی پیدا کنید.

پس از جمع بندی با قراردادی عادلانه اقدام به شراکت کنید، تا در صورت بروز اختلاف ضرر سنگینی را متحمل نشوید.

گاهی ضررهای حاصل از شراکت مالی و گاهی معنویست.

برای مثال ممکن است حق مالکیت برنامه یا ایده ای را که اختراع کرده اید را از دست بدهید، یا بدتر از آن عمری که برای اجرای امور شرکت خرج کرده اید را بدون سود مالی از دست بدهید.

اشتباه هفتم: مدیر شرکت برنامه نویسی،اسرار قیمت و شرایط قراردادها را در شرکت فاش نمی کند

اگر خودتان در شرکت به حفظ اسرار پایبند نباشید، از هیچ کدام از کارمندان نمی توانید این توقع را داشته باشید.

اطلاعاتی مانند قیمت پروژه، زمان اولین واریزی، شرایط کار، مبلغ پشتیبانی، اختلافات یا رفاقت های با مشتریان، امتیازاتی که گرفته اید یا از دست داده اید.

اینها اطلاعاتی هستند که نباید فاش شوند.

اشتباه هشتم: برای شکست ضربه خوردن،رمز عبور ها را تغییر ندهید

زمانی که در حال انجام یک پروژه هستید و حتی پس از آن، باید مسائل امنیتی را رعایت کنید.

در تعطیلات عید نوروز که چندین روز تعطیلات داریم، در اکثر شرکت های برنامه نویسی تغییر و تحولاتی رخ میدهد.

همچنین در فصل امتحانات دانشجویان.

گاهی مجبور به اخراج یا قبول استعفای کارمندان می شوید.

همواره به این نکته توجه کنید که شما باید دائما رمز های عبور سرور هایی که دست کارمندانتان است را تغییر دهید، در غیر اینصورت در طول چند سال کار حرفه ای، چندین بار دچار هک های مخرب خواهید شد.

اشتباه نهم: انجام امور به سبک خودتان

گاهی مدیران تازه کار احساس میکنند باید به همه دستور بدهند، وگرنه جایگاهشان به خطر می افتد.

همه ی کارها از نظر آنها باید به سبک خودشان انجام شود، واقعیت این است که زمانی شرکت به موفقیت می رسد که یک کار تیمی در فضایی دوستانه و به صورت مداوم شکل بگیرد و اعضاء تیم با یکدیگر مانند خانواده ی خود رفتار کنند.

اگر می‌خواهید مدیر خوبی باشید باید به خاطر داشته باشید که شما به دلیلی در آن جایگاه هستید و این دلیل به‌طور قطع انجام کارها به‌ شیوه‌ی خودتان نیست. مدیران صادق نه تنها از پرسش و نقد استقبال می‌کنند، بلکه اصرار به پرسش و نقد هم دارند.

اشتباه دهم: اجتناب از پاسخگویی

مدیران موفق همیشه در قبال اشتباهات خود پاسخگو هستند.

اگر شما مدیر یک شرکت هستید، اما نمیخواهید به همه اعلام کنید که من مسئول امور اتفاق افتاده و خسارات هستم، پس شما اصلا مدیر نیستید.

مدیر خوب فردیست که در زمان پاسخگویی، بار مشکلات را به تنهایی به دوش بکشد، چرا که هر اتفاق بدی در طول فعالیت شرکت رخ بدهد، مسئول خسارات آن در قبال کارفرمایان یک نفر خواهد بود، آن هم مدیر شرکت.

مدیران خوب همکاران و کارمندانشان را مسبب موفقیت ها می دانند، اما در زمان شکست ها و خسارات، خودشان را مسئول می دانند.

اشتباه یازدهم: عدم اخراج کارمندان ضعیف

اگر مدیر یک شرکت برنامه نویسی هستید و می دانید عده ای از کارمندان شما واقعا ضعیف عمل می کنند، اما نمیخواهید آنها را اخراج کنید، در انتظار ورشکستگی باشید.

برنامه نویس یا کارمند ضعیف کار را طوری انجام می دهد، که یک کارمند خبره پس از مدتی باید با گذاشتن وقت دوباره آن خطا را پیدا و رفع کند.

چرا باید چنین اتفاقی رخ دهد؟

از جمله دلایل آن می توان به عدم مدیریت و یا عدم قاطعیت در برخورد با کارمندان اشاره کرد.

لطفا قاطع باشید، مجبور نیستید همه ی اشتباهات کارمندان را ببینید و کنار بیستید.

اشتباه دوازدهم: مدیریت و دخالت بر چیزهای کم اهمیت

یک مدیر موفق باید امور مهمی که کارمندان نمی توانند آنها را تحلیل کنند و برای آن تصمیم بگیرند را رهبری کند.

گاهی مدیران آنقدر ریزبین و دقیق می شوند که از کارهای اصلی و توجه به امور مهم تر باز می مانند.

اگر میخواهید مدیر خوبی باشید، باید حتما کارها را بین کارمندان تقسیم کنید و خودتان درگیر اجرای برنامه نویسی، گرافیک و اموری که وظیفه ی دیگران است نشوید، اما نظارت شما باید به طور هم زمان بر همه ی این امور وجود داشته باشد و اشتباهات کارمندانتان را متذکر شوید .

اگر زمانی نیاز شد بر حسب لذوم خودتان کارهایی را که عقب افتاده است با کمک به کارمنداتان انجام دهید، باید زمان کوتاهی را به این امور اختصاص دهید.

متاسفانه در شرکت های برنامه نویسی اغلب اوقات مدیران یا خودشان درگیر برنامه نویسی هستند، یا به طور کامل درگیر بازاریابی و یا اصلا نیستند.

جمع بندی

دست آخر سعی کردیم مواردی را عنوان کنیم که در کمتر سایتی به صورت جامع به آن پرداخته شده است.

اگر مدیریت یک شرکت یا تیم برنامه نویسی را بر عهده دارید و فرصت کردید این مقاله را بخوانید لطفا حتما تجربیات خود را ذیل این مقاله کامنت کنید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

به امید پیشرفت ایران و ایرانی


غلامرضا بهشتیان

من غلامرضا بهشتیان، عاشق نوشتن مقاله های مفید در حوزه ی وب هستم. امیدوارم مقالات نوشته شده نظر شما خوانندگان عزیز را جلب نماید.

9 دیدگاه

امین · مارس 28, 2019 در 3:25 ب.ظ

واقعا مقاله ی کاربردی ای بود.
من یک سوال دارم از شما.
اگر مشکل نیرو داشته باشیم، کجا بهترین نتیجه رو برای استخدام میتونیم بگیریم؟
من در دیوار آگهی میدم، هیچ کس زنگ نمیزنه یا بعد از مصاحبه دیگه نمیاد.
در جابینجا هم آگهی دادم فایده نداشت
شما نظری ندارید؟ باید چه کرد؟

  غلامرضا بهشتیان · مارس 28, 2019 در 10:34 ب.ظ

  با سلام و تشکر از محبت شما
  برای جذب نیروی برنامه نویس، اکثر شرکت ها این مشکل رو دارند.
  ولی اگر شما از آگهی ها فیدبکی نگرفته اید، باید ریشه یابی رو در متن آگهی و بنری که به عنوان تصویر اعلام میکنید در آگهی یافت…
  سعی میکنم مقاله ای کوتاه در مورد متون خلاقانه ای که میتونه باعث جذب بازدید کنندگان از صفحه ی آگهی میشه بنویسم.
  یک راه دیگر هم مراجعه به آموزشگاه های برنامه نویسی هست، البته افرادی که از این دوره ها جذب میشن حرفه ای نیستند و در ابتدای راه هستند.

joker · مارس 28, 2019 در 3:27 ب.ظ

mamnoon az maghaleye khoobetoon
karbordi bood va amoozande

غلامرضا بهشتیان · آوریل 6, 2019 در 4:34 ب.ظ

hi
yes we can sir

محمد رضا غلامی · آوریل 7, 2019 در 10:35 ق.ظ

خیلی مقاله مفیدی بود
اکثر مدیران شرکت ها از این قبیل اشتباهات مرتکب می شوند اما با گذشت زمان و کسب تجربه این اشتباهات به حداقل می رسد

حمید عابدیان · آوریل 7, 2019 در 10:50 ق.ظ

این مقاله بسیار کاربردی برای من باعث شد تغییر نگرشی در نوع برخورد با مسائل کاری داشته باشم سپاس از شما.

هادی شهرامیان · آوریل 12, 2019 در 11:06 ب.ظ

سلام
خیلی خوب بود.
ممنون
لطفاً بازم از این مقاله ها بذارید.

  غلامرضا بهشتیان · آوریل 13, 2019 در 11:14 ق.ظ

  سلام
  ممنون از لطفتون
  چشم حتما همه ی تلاشمون بر این هست تا تجربیاتمون رو به اشتراک بذاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *